הסעות בזמן קורונה - טיפים לנסיעה בטוחה

 
אנו נמצאים בעיצומה של תקופה ששינתה לחלוטין את אורח חיינו. פעולות רגילות ושגרתיות הפכו לכאלה שבהן צריך להתחשב בשיקולים רבים על מנת לשמור על הנחיות הריחוק החברתי ולא להידבק בקורונה. הדבר מקבל משנה חשיבות כאשר מדובר על שירותי הסעות, הן מבחינת הנהג והן מבחינת הנוסעים ברכב. מעוניינים להזמין שירות הסעה בתקופה הקרובה ולא מודעים לכל ההנחיות? להלן מספר טיפים לנסיעה בטוחה שעליכם לקחת בחשבון.

 

הזמנת מונית רגילה דרך חברת הסעות

 
על פי ההנחיות, אין איסור גורף על נסיעה במונית, לרבות נסיעה משותפת. כלומר, כל אחד יכול להזמין מונית (רגילה או גדולה יותר) מחברת הסעות לכל מטרה שהיא (נסיעה פרטית, נסיעה לנתב"ג ועוד). במידה ומדובר במונית רגילה, האחריות לשמירה על ההנחיות נופלת בעיקר על הנהג שחייב להקפיד על העלאה של מקסימום 2 נוסעים מלבדו. כמו כן, עליהם לשבת אך ורק במושב האחורי, עם מסיכות ועם חלונות פתוחים.

 

מוניות גדולות יותר, מיניבוסים ואוטובוסים

 
במקרה ויש צורך בהזמנת רכב גדול יותר להסעת מספר נוסעים רב יותר, למשל במקרה של הסעת עובדים מרוכזת למקום העבודה, ההגבלה של 2 נוסעים אינה רלוונטית. יחד עם זאת, על הנהג לבצע מספר פעולות על פי ההנחיות שקבעה המדינה. עליו לאוורר ולחטא את רכב ההסעות לאחר כל נסיעה וגם במקרה הזה לוודא כמובן כי כולם עם מסיכות על פניהם.

כמו כן, על הנהג למנוע ישיבה של נוסעים בכיסאות הסמוכים לו ולנסוע תמיד עם חלונות פתוחים. במידה ומדובר ביום חם במיוחד והנוסעים מבקשים זאת, ניתן לסגור חלונות ולהפעיל מזגן. בנוסף, חלה האחריות על הנהג לסדר את הנוסעים בצורה כמה שיותר מרווחת כך שהמרחק ביניהם יהיה גדול ככל שניתן.

 

גם על הנוסעים לגלות אחריות

 
מעבר לאחריותו של הנהג, גם הנוסעים עצמם חייבים לגלות אחריות אישית ולעמוד בכל ההנחיות שקבעה המדינה מבחינת הסעות מרוכזות. עליהם לציית לכל החוקים שנקבעו ולשתף פעולה עם הנהג וזאת על מנת לשמור על בריאותם, למנוע הידבקות והפצה של המחלה. בפועל הדבר אומר כי לנוסעים אסור בשום אופן להוריד את המסיכה בזמן הנסיעה, אלא אם הם מצויידים בפטור רפואי מתאים. יש גם להימנע ממגע פיזי כולל לחיצת ידיים, וכמובן שלא לעלות להסעה אם מלכתחילה ישנם סימפטומים של שיעול וחום גבוה.

יש לזכור כי אי-שמירה על ההנחיות מטעם הנוסעים עלולה לפגוע גם בנהג וחברת ההסעות עצמה, שכן מספיקה התפתחות של סימפטומים אצל אחד או יותר מהנוסעים וכל הקבוצה תיכנס לבידוד כולל הנהג, מה שעלול בסופו של דבר גם להביא להשבתה של חברת ההסעות כולה.

 

דגשים נוספים שחשוב להתייחס אליהם

 
תקופת הקורונה גורמת לרבים להתייחס רק להיבט הבריאותי כאשר הם בוחרים חברת הסעות, אך חשוב לזכור כי ישנם קריטריונים נוספים שחברת ההסעות חייבת לעמוד בהם. זה מתחיל ראשית כל עם עמידה בזמנים. הדבר האחרון שתרצו הוא שאתם או העובדים שלכם יעמדו זמן רב ללא מרחק חברתי רק משום שההסעה מאחרת. הדבר מקבל משנה חשיבות במידה ומדובר בהסעה של קשישים ומבוגרים שנמצאים בסיכון מוגבר לנגיף.

גם במקרה של שירותי הסעה שמיועדים לילדים ולנכים יש לבדוק כי אותה חברת הסעות עומדת בכל דרישות החוק שנקבעו להסעות שכאלה, ושהרכבים כוללים את כל האמצעים הנדרשים לנסיעה נוחה ובטוחה של הנוסעים. גם הנהגים עצמם חייבים להיות מתאימים למשימה, בעלי יחסי אנוש מעולים, אדיבות, רגישות וסובלנות גבוהה, דברים חשובים במיוחד בתקופה הכה לחוצה בה אנו נמצאים.